Nefes Kredisi

Nefes Kredisi
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.047 kez okundu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun gerçekleştirmiş olduğu toplantıda alınan karar doğrultusunda (8 Aralık), alınan karar KOBİ’lerin önünü açarak onların rahatlamasına yardımcı oluyor. Nefes Kredisi olarak isimlendirilen proje, KOBİ’lere özel yeni bir kredi türünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu yeni kredi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizlerle paylaşacak, nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır, nefes kredisi nedir gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi, TOBB tarafından T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank iş birliğiyle KOBİ’ler için geliştirilmiş olan bir projedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin aracılık ettiği ve karşılıklı atılan imzalar sonrasında 2017 yılı itibariyle KOBİ’lerin ihtiyaç duymuş olduğunu nakdi bulabilmeleri çok daha kolay bir hâle gelmiştir. Verilmesi planlanan bu yeni krediyle birlikte çok düşük kredi faiz oranları neticesinde KOBİ’ler anlaşmalı bankalara başvuru yapabilecekler. Kredinin isminden de anlaşabileceği üzere KOBİ’lerin nakde sıkıştığı ve tabiri caizse bu nedenle nefes darlığı çektiği diyebileceğimiz zamanlarda onlara bir nefes alma şansı tanıyacaktır. Ekonomik açıdan rahatlayarak, projelerini geliştirme ve yollarına devam etmeleri konusunda büyük bir teşvik sağlayacaktır.

KOBİ’lerin ülke ekonomisine sunmuş oldukları katkılar ele alındığında, hükümetimiz ve yetkililerin araya girerek böyle bir projeye imza atıyor olması oldukça doğal karşılanması gereken bir durumdur. KOBİ’lerimizin gelişmesi için atılmış olan oldukça doğru kararlardan birisidir. Nefes Kredisi, KOBİ’lerin kredi çekerken çok daha düşük faiz ödemesi ve işletmesini geliştirebilmek adına ihtiyacı olan toplu nakdi bir anda bulabilmesini sağlamaktır. Bankalara kredi başvurusu gerçekleştiren KOBİ’lerin bu başvurularında sorun yaşadığı durumlarda devreye giren KGF yani Kredi Garanti Fonu, Nefes Kredisi başvurusu yapmayı planlayan KOBİ’lere de destek oluyor.

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Başlangıçta yalnızca T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank’ın yer aldığı Nefes Kredisi projesi geliştirilerek kredi başvurusu gerçekleştirmek için tercih edebileceğiniz banka sayısı 6’ya yükselmiştir. Nefes kredisi veren bankalar tam listesi;

  • C. Ziraat Bankası
  • Denizbank
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım
  • Ziraat Katılım

Nefes Kredisi Örnek Ödeme Planı

Nefes Kredisi için bankaların KOBİ’lere sunacağı faiz oranları ortalama %0,83 çevresinde olacaktır. Nefes Kredisi kapsamında 12 aylık yani 1 Yıl vade imkânı dahilinde kredi kullanabilirsiniz. Sizler için oluşturmuş olduğumuz Nefes kredisi örnek ödeme planı bu bilgiler örnek alınarak hazırlanmıştır;

ÇEKİLECEK KREDİ TUTARI AYLIK ÖDENMESİ GEREKEN TUTAR TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI
20.000 TL 1.762 TL 21.150 TL
40.000 TL 3.525 TL 42.301 TL
60.000 TL 5.287 TL 63.452 TL
80.000 TL 7.050 TL 84.603 TL
100.000 TL 8.812 TL 105.754 TL

Nefes Kredisi Faiz Oranı ve Vade Süresi

Nefes kredisi faiz oranı KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda mümkün olan en düşük seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Bankalar tarafından sunulan standart krediler incelendiği takdirde bu faiz oranlarının ortalama %1,50 seviyelerinde olduğunu gözlemlemek mümkün. Yıllık maliyet oranı dikkate alındığında ise bu oranın %19 olduğu ve KOBİ’leri oldukça zorlayıcı bir oran olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat Nefes Kredisi kapsamında sunulacak kredilerin faiz oranları ise %0,83 çevresinde seyredecektir. Bu oranları gören KOBİ’ler kredi başvurusu yapmak ya da yapmamak arasında çok fazla çelişkiye düşmeyecek ve rahatlıkla kredi kullanabilecektir. Yıllık maliyet oranının %9,90 – %10 seviyelerine düştüğü bu kredi fırsatı adete KOBİ’lerin kurtarıcısı.

Çekilen kredilerin yıllık baz alındığında neredeyse %50 daha az faiz ödeyerek kredi çekme fırsatı yakalayan KOBİ’ler, ihtiyaçları doğrultusunda bankalarla görüşerek kredi başvurularını gerçekleştirebilir. Nefes Kredisi kapsamında 12 ay vade imkanıyla kredi çekmek mümkün.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?

Nefes Kredisi Başvurusu yapmayı düşünen KOBİ’lerin öncelikle bu proje kapsamında anlaşma sağlanan 6 bankadan herhangi birisine müracaat etmeleri gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise şudur; Nefes Kredisi’ne yalnızca TOBB yani Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde yer alan esnaflar başvuru gerçekleştirebilir. TOBB’a bağlı olarak çalışmayan KOBİ’ler maalesef bu kredi imkanından yararlanamamaktadır. Nefes Kredisi’nden yararlanamayacak gruplar arasında; Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerinin de yer aldığını hatırlatmak isteriz.

Nefes Kredisi Masrafları

Nefes Kredisi çekmek isteyen KOBİ’lerin başvuru öncesinde kredi masrafı ve KGF’nin kefalet için istediği komisyon bedelini ödemeleri gerekmektedir. KGF’nin kefalet amacıyla istemiş olduğu komisyon oranı ise ‰5 (Binde Beş)’tir. Kredi tahsis ücreti konusunda ise bir netlik bulunmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git