Kredi Risk Raporu Nedir | Findeks Risk Raporu

Kredi Risk Raporu Nedir | Findeks Risk Raporu
19 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.039 kez okundu.

Kredi risk raporu nedir, findeks risk raporu tam olarak ne anlama geliyor? Kredi risk raporu ücretsiz alınabiliyor mu? Ücretsiz kredi risk raporu almak için ne yapılabilir? KKB Risk raporu sorgulama işlemi nereden ve ne şekilde yapılıyor? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Herhangi bir tüketicinin geçmişte banka ve diğer finansal kuruluşlardan almış olduğu ürünler, oluşturdukları hesaplar ve detaylarının yanı sıra ödeme bilgileri, düzenleri gibi birçok detayın toplanarak oluşturulduğu rapora verilen isim kredi risk raporu adını almaktadır. Kredi risk raporu nedir tam olarak bilmiyorsanız yazımızın ilerleyen maddelerini takip ederek konu hakkında detayları edinebilirsiniz. Birçok kişi tarafından kkb risk raporu nedir gibi bir arama yapılarak öğrenilmeye çalışan konunun bir diğer ismidir. Ayrıca aşağıda yer alan adımlar takip edilerek kredi risk raporu sorgulama işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Tüketicilerin finansal karnesi olarak adlandırabileceğimiz, bireylerin kredi başvurusu işlemlerinin değerlendirilmesi aşamasında oldukça etkilidir.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Bankalar tarafından sunulan kredi imkanlarından yararlanmak ve kredi çekmeyi düşünüyorsanız bankaların size vereceği olumlu ya da olumsuz cevaplar kredi notu ve kredi risk raporunuz incelenerek verilmektedir. Tüketicilerin Risk Raporu, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanarak sunulmaktadır.

findeks risk raporu

Kişi, kurum veya kuruluşların kredi ve kredi kartı ödemelerinin yer aldığı bir rapor çeşididir. Bu rapor içerisinde kredi ve kredi kartlarınızın ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığınız, kalan borç bilgileriniz gibi tüm detaylar görülmektedir. 2013 yılı itibariyle yapılan düzenleme sonucunda kişilerin fatura ödemeleri risk raporunun içerisine ilave edilmiştir. Kredi puanınızı doğrudan etkileyen bir rapor olmakla birlikte, ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanız halinde kredi skorunuzu olumlu etkileyecektir. Rapor kişilerin sonraki borçlarını düzenli olarak ödeyeceğinin bir garantisi ve bilgisini sunmayan rapor, yalnızca geçmişte yapmış olduğu ödemeler ve alışkanlığı hakkında inceleyen kişi veya kurumlara bilgi verir.

Findeks Risk Raporu

Findeks risk raporu tam anlamıyla bir önceki madde içerisinde açıklamış olduğumuz kredi risk raporu ile aynı anlama gelmektedir. Bunu açıklamaktansa sizlere risk raporu ne işe yarar bunu açıklamak daha doğru olacaktır.

Risk raporu ne işe yarar; gerçekleştirilen ticaretlerde riskin azaltılmasına yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse işletmecisi olduğunuz bir dükkân veya daireyi kiraya vermeyi planlıyorsunuz. Kiraya vermek için anlaşma sağlayacağınız kişilerin risk raporlarını inceleyebilir ve gerçekleştireceğiniz ticaretin riskini büyük oranda azaltabilirsiniz. Aynı şekilde banka ve diğer finansal kuruluşlarda kredi imkanlarından yararlanabilmeniz için anlaşma sağlamadan önce risk raporunuzu detaylı bir şekilde inceleyerek olumlu veya olumsuz dönüş sağlarlar. Kredi notunuza doğrudan etki eden bu rapor, kredi alabilmeniz için oldukça önemli bir değere sahiptir. Kredi notu yükseltme ihtiyacınız bulunuyorsa ilgili yazıyı kontrol edebilirsiniz.

Eğer kredi notu nedir bilmiyorsanız ilgili yazıyı inceleyebilir ve son olarak toplamda dört farklı risk raporu yer aldığını belirtmek istiyoruz. Bu raporlar şunlardır;

  • Çek raporu,
  • Protestolu Senet Raporu,
  • Kredi Limit, Kredi Risk, Tasfiye Olunacak Alacaklar Raporu,
  • Negatif Nitelikli Bireysel Krediler Raporu

Ücretsiz Kredi Risk Raporu

Evet, birçoğunuzun sayfamızı ziyaret etme sebebi olan ücretsiz kredi risk raporu nasıl alınır sorusunun yanıtını alacağınız bölüme ulaşmış bulunuyorsunuz. Bu konu hakkında internette birçok sitede yalan veya yanlış bilgilendirmeler gerçekleştirilebiliyor. Tamamen ziyaretçi çekmek amacıyla aslında işe yaramayan bilgiler paylaşılabiliyor. Ya da bazı paylaşımlar doğru olmasına rağmen eskidiği için geçerliliğini yitirmiş olabiliyor.

Bu işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeniz normal şartlar altında günümüz itibariyle maalesef mümkün olmamaktadır. KKB tarafından sunulan bu bilgiler belirli bir ücret karşılığında tüketicilere sunulmaktadır. Bunun yanı sıra banka ve bazı finans kuruluşları müşterilerinin talebi doğrultusunda aynı şekilde ücreti karşılığında raporu sizlere sunabilmektedir. Bazı banka ve finans kuruluşları ise belirli müşterilerine anlaşmaları gereğince bu raporu ücretsiz bir şekilde sunabilmektedir. Bu durum genellikle maaşınızı aldığınız bankalarla, çalıştığınız kurumun yapmış olacağı anlaşmalar sonucunda sunulmaktadır. Bunun dışında maalesef ki hiçbir kurum ücretsiz olarak sorgulama işlemi gerçekleştirmemektedir. Bankalar bu anlaşmalar dahilinde sorgulama işlemlerinin ücretini müşterisi için kendisi ödemektedir, aslında ücretsiz olarak anlaşma sonucu almış olduğunuz bu hizmetin ödemesini bankanız sizin için yapabilmektedir. 2018 yılı itibariyle kredi risk raporu ücretsiz sorgulama işlemleri yalnızca bu şekilde anlaşmalar dahilinde gerçekleştirilebilmektedir.

kredi risk raporu nedir

Normal şartlar altında istediğiniz zaman sorgulama işlemini aşağıda yer alan anlatımı takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz gereken ücret 10 TL’nin altında oldukça uygun bir fiyattır.

KKB Risk Raporu Sorgulama

KKB Risk Raporu Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle Findeks internet sitesine giriş yapmalısınız. Burada ana sayfada sizi karşılayacak T.C. Kimlik Numarası ve Telefon Numaranızı girebileceğiniz kutucuk sayesinde işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Geçmişte Findeks internet sitesine bir üyeliğiniz bulunuyorsa bu alanın hata vereceğini belirtmek isteriz. Eğer daha önceden üyeliğiniz bulunuyorsa sağ üstte yer alan Giriş alanını kullanarak hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.


Site üzerinde paketleri inceleyerek ayrıca kredi notu ve farklı danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

Kredi Risk Raporu Nedir | Findeks Risk Raporu Konusuna 2 Yorum Yapıldı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git