Kredi Notu Yükseltme – Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Yükseltme – Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
13 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.396 kez okundu.

Kredi notu yükseltme hakkında merak ettikleriniz, kredi notu nasıl yükseltilir detaylı anlatım ve uygulanması gerekenler. Kredi başvurularınızın en önemli detayı olan kredi notu kaç olmalı biliyor musunuz? Findeks kredi notu yükseltme, Findeks kredi notu değerinizi arttırma konusunda yol gösteriyoruz.

Uzun yıllardır hayatımızın bir parçası olmasına rağmen son yıllarda adından söz ettiren kredi notu hakkında merak edilenler yakın zaman içerisinde bireylerle paylaşıldı. Kredi notu yükseltme konusunda tüketicilerin merak ettiği tüm sorulara yer vererek, bazı olumsuzluklar sonucunda düşen puanınızı en kısa yoldan nasıl arttırabileceğinizi anlatacağız. Bankalarda yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı başvurularınızın anında ret cevabı almasının arkasında yatan bu değer, finansal işlemleriniz açısından oldukça önemli bir noktaya sahip. Finansal kurum ve kuruluşların sizlerin ne kadar güvenilir bir tüketici olduğunuzu anlamak adına baktıkları ilk ve temel nokta burasıdır. Bu puan hakkında daha detaylı bir bilgi almak için kredi notu nedir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Bankaların tüketicilerin risk raporlarına bakarak yorum yaptıklarını artık biliyoruz. Peki, bu risk raporunun özeti niteliğine sahip olan kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notunuzu neler etkiliyor biliyor musunuz? Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize geçmeden önce bu değeri nelerin etkilediğini kısa maddeler halinde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Kredi ve Kredi Kartı ödemelerinizin alışkanlıkları puanınızı en fazla etkileyen etkendir.
 • Mevcut hesabınız ve borç durumunuz da etkilidir.
 • Yeni kredi açılışları.
 • Kredi kullanım yoğunluğunuz da kredi notunuzu etkileyen bir faktördür.
 • Ayrıntılı birçok diğer bilgi.

Tüm bu bilgiler KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelenerek, analiz sonucunda 1-1900 değerleri arasında bir kredi notu belirlenerek sunulmaktadır. Şimdi lafı fazla uzatmadan hemen asıl konumuza geçelim.

Kredi Notu Yükseltme

Son dönemlerde bazı olumsuzluklar sonucunda yaşamış olacağınız kredi notunuzda düşüşü durdurmak ve tekrardan kredi notu yükseltme düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Birazdan sizlerle paylaşacağımız bazı detaylar ve yöntemleri uyguladığınız takdirde kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmeye başlayabilirsiniz. Temelde kredi notunuzun artması veya düşmesini etkileyen oldukça fazla etken bulunmaktadır. Tüm bu veriler bankalardan temin edilen veriler doğrultusunda kredi notunuzu hesaplama ve verileri işleme yetkisine sahip olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından değerlendirilmektedir.Kredi Notu Yükseltme

KKB geçtiğimiz zamanlarda kredi notu yükseltme konusunda bizlere kısaca bazı taktikler ve uygulayabileceğimiz bilgiler paylaşmıştı. Zaman içerisinde bu konular hakkında daha detaylı bilgiler edinerek sizler için bir araya getirdik. Kredi Kayıt Bürosu’ndan almış olduğumuz bilgiler ve kişisel deneyimlerimiz sonucunda sizlere 3 ayda kredi notu yükseltme notları gibi detayları paylaşacağız. Bu süreç içerisinde kredi notunuzda hızlı bir yükseliş yaşanacak ve istenilen değere ulaşmanız sağlanacaktır. Bu sayede kredi ve kredi kartı başvurularınız olumlu sonuçlarla karşılaşacaktır. Notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gerekenler öncesinde yapmamanız gerekenler ve genel bir bilgilendirme yapmak istiyoruz;

NOT: Findeks Kredi Notu Sorgulama işlemleri kredi notunuzu etkilemez. Kredi notu sorgulama sonucunda kredi puanınızda herhangi bir düşüş yaşanmaz.

 • Bankalarda yer alan kredi kartlarınızın borçlarını ödeyin. Mümkünse tüm borçlarınızı sıfırlamaya özen gösterin. Yalnızca asgari tutarda ödeme yapmanız zamanla kredi notunuzda sorunlara yol açabilir.
 • Kredi ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın. Bankalar tarafından sizlere sunulan ödeme dönemi içerisinde, gününde ödemenizi gerçekleştirin. Banka ve diğer finansal kuruluşlar borcunu düzenli ve gününde ödeyen tüketicileri her zaman sever ve onlar hakkında pozitif düşünürler. Bu sayede yeni kredi başvurularınız sırasında daha az çekimser davranacaklardır.
 • Kredi kartınıza tanımlı limitlerin ihtiyacınız doğrultusunda olduğuna emin olun. Gereksiz ve fazla limitler kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.
 • İhtiyacınız bulunmuyorsa kesinlikle kredi başvurusu gerçekleştirmeyin. Bir kenarda dursun lazım olabilir diye düşündüğünüz, borç olarak alacağınız tüm finansal işlemler kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.
 • Belirli bir ihtiyacınız doğrultusunda birkaç farklı kredi başvurusu gerçekleştirmeyin. Kısa bir süre içerisinde çok sayıda kredi başvurusu gerçekleştirmek olumsuz sonuç doğuracaktır.
 • Notunuzu direk olarak etkilemeyecek olmasına rağmen düzenli bir finansal hayatınız olması için gereken özeni gösterin. Faturalarınızı zamanında ödemek ya da otomatik ödeme talimatı vermek, ekstrelerinizi dikkatle inceleyin yüksek harcamalarınıza bir göz gezdirin.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Findeks kredi notu 100’ü aşkın veri analiz edilerek oluşturulmaktadır. Kredi notu nasıl yükseltilir merak ediyor ve yapmanız gerekenleri öğrenmek istiyorsanız aşağıda yer alan maddeleri uygulayabilirsiniz.

Düzenli Ödemeler Gerçekleştirin: Ne kadar basit bir yöntem değil mi? Düzenli ödemeler yapmak kredi notunuzu etkileyen en önemli ve temel faktördür. KKB tarafından yapılan açıklamaya göre düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz ödemeler kredi puanınızın %35’ini oluşturuyor.

Borçlarınızı Azaltmayı Deneyin: Daha öncesinde bankalar tarafından sunulan kredi, kredi kartı vb. ihtiyaçlarınız için almış olduğunuz hesabınızı eksiye düşüren finansal borçlarınızı ödemeye çalışın. Eğer imkânınız bulunuyorsa bu borçları tamamen sıfırlamayı deneyin. İhtiyaç kredisi vb. özel krediler dahil bankaya borçlanmanıza sebebiyet veren tüm işlemler kredi notunuzu doğrudan etkileyerek düşmesine neden olur. Kısa süre içerisinde kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bunu gerçekleştirmek zorundasınız.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Başvurularınız Sonrasında Beklemeye Geçin: Bankalara kredi veya kredi kartı başvurusu gerçekleştirdiğiniz takdirde ikinci bir başvuru öncesinde bir süre beklemeye geçin. Sık sık başvuru gerçekleştirmek kredi notunuzu düşürecek ve bankaların gözünde negatif bir iz bırakmanıza neden olacaktır. Gerçekten ihtiyacınız bulunmuyorsa başvuru gerçekleştirmeyin.

Bankalarla Çalışmalarınızı Sürdürün: Bankalarda bulunan hesaplarınız, kredi kartlarınızı kapatarak kredi notunuzun yükseleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankalarla olan ilişkilerinize hız vererek arttırmanız gerekmektedir. Fakat yeni kredi başvurusu gerçekleştirmektense mevcut kredi kartınızı aktif olarak kullanmaya başlayın. Dönem sonunda kartınızın tüm borcunu düzenli olarak ödeyin, asgari ödeme yeterli değil.

Kredi Notunuzu Yükseltmek için uygulayabileceğiniz en hızlı ve etkili yöntem aktif bir şekilde kredi kartı kullanmak olacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Birçok kişinin merak ettiği kredi notu kaç olmalı sorusuna aslında net bir cevap vermek maalesef mümkün değil. İhtiyacınızın ne olduğu konusu dikkate alınarak kredi notunuzun kaç olması gerektiği belirlenmelidir. Bu konuda yalnızca kredi notu değil birçok farklı faktörlerde devreye girmekte ve başvurularınızın buna göre olumlu veya olumsuz sonuçlanmaktadır.

Örneğin, bankalara bir kredi başvurusu gerçekleştirdiğiniz takdirde ilk olarak kredi notunuza bakılacaktır. Bunun için kredi notu yükseltme konusunda paylaştığımız detaylara dikkat edebilirsiniz. Fakat kredi notunuzun iyi olması yalnızca onay alıp olmayacağınızı belirleyecektir, ne kadar kredi alabileceğiniz gibi detaylar ise üstünüze kayıtlı taşınmazlar ve gelir durumunuza göre belirlenecektir. Bu yüzden asgari bir ücrete sahip olduğunuz durumda kredi notunuz 1900 dahi olsa 500.000 TL gibi bir ihtiyacınız olursa kredi çekmeniz mümkün olmayacak yalnızca belirli bir yere kadar imkan sunulacaktır. Aşağıda bulunan tabloyu inceleyerek kabataslak bir şekilde kredi notum kaç olmalı sorunuza bir cevap bulabilirsiniz.

En Riskli Riskli Düşük Riskli Güvenilir Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Etiketler:

Kredi Notu Yükseltme – Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Konusuna 12 Yorum Yapıldı
 1. Serhat dedi ki:

  Kredi notum ortalamanın çok altında… Ne yaptıysam bir türlü arttıramadım. Kredi notu arttırma hizmetiniz var mı? Eğer varsa bana mail adresimden ulaşabilirseniz çok memnun olurum. Anladığım kadarıyla profesyonel bir hizmet almadan bu işi beceremeyeceğim.

  1. Kredieko dedi ki:

   Merhaba Serhat bey, maalesef bu tarz bir hizmet vermiyoruz. Findeks internet sitesi üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git