Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor ?

Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor ?
13 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.211 kez okundu.

Kredi notu nedir ? Kredi notu öğrenme hakkında merak ettikleriniz, kredi notu nasıl hesaplanıyor biliyor musunuz? Bankalar tarafından sunulan kredi vb. imkanlardan yararlanabilmek için kredi notu önemi nedir?  Basit ve hızlı bir şekilde kredi notu nasıl kredi notunu sizlere tanıtıyoruz.

Kredi notu, bankalar aracılığıyla sunulan kredi veya kredi kartı imkanlarından yararlanmayı planlıyorsanız başvurularınızın değerlendirilme aşamasında en etkili ölçütlerden birisidir. Bankalar başvurularınızı değerlendirirken onay verirken ilk önce hızlı ve basit bir şekilde ulaşabilecekleri kredi notunuzu incelemektedirler. Kredi notu, finansal geçmişinizi konu edinen ve buna göre 1-1900 değerleri arasında bir puan verilerek oluşturulan bir değerlendirme sonucudur. Finansal geçmişinizin tüm banka ve diğer finans kurumları aracılığıyla düzenli olarak KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’na aktarılmaktadır. KKB ise bu verileri inceleyerek gerekli kriterler ve hesaplamaların ardından kredi notunuzu oluşturmaktadır. Bu verileri günümüzde değerlendirme ve bireylere sunma hakkına sahip olan tek kurum ise Findeks. Bankalar bireyler gibi Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenerek sizinle ilgili ilk değerlendirmelerini yapmaktadırlar.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu, tüketicilerin finansal geçmişleri ele alınarak oluşturulan bir güven değerlendirme puanıdır. Tüketicilerin geçmişten günümüze tüm finansal çalışmaları ve verileri ortak bir kurum üzerinde toplanmaktadır. Ülkemizde bu verileri toplama ve işleme görevini KKB (Kredi Kayıt Bürosu) üstlenmektedir. Tüm verileri analiz ederek, gerçekleştirilen bu analiz sonucunda ortaya çıkan puanlama sistemine “Kredi Notu” denmektedir. Toplanan verilerin işlenmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama bireysel müşterilere ve kurumlara belirli bir ücret ödenmesi halinde sunulmaktadır. Ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren bazı finansal kurum ve kuruluşlar kendilerine ait puanlama sistemleri geliştirmiş olmalarına rağmen müşterilerinin tüm finansal detaylarına ulaşamadıkları için net bir sonuç oluşturamamaktadırlar. Dünyanın birçok bölgesinde ülkemizde yer alan kredi notu sistemine benzer puanlama sistemleri bulunmaktadır. Öyle ki yalnızca bireysel müşterilere puanlama yapmaktan uzaklaşarak büyük şirketler ve devletlere dahi puan veren kurumlar bulunmaktadır.

Kredi Notu Nedir

Bankalara tüketicilerin kredi notunu inceleyerek olası risk durumunu incelemektedirler. Karşılaşılan risk raporunuzu inceleyen bankalar burada yer alan verilere göre finansal taleplerinizi inceleyerek gerekli değerlendirmeleri yaparak size en kısa zamanda bilgi vermektedirler. Geliştirdikleri sistemler sayesinde bu incelemeler çoğunlukla otomatik olarak gerçekleşmekte ve kredi imkânı sunmayacakları kişileri değerlendirmeye dahi almadan reddetmektedirler. Sizler için kabataslak bir risk değerlendirme tablosu oluşturmak istedik. Aşağıda yer alan tabloyu inceleyebilir ve kredi notunuza göre risk bölgenizi inceleyebilirsiniz. Kurumlara göre farklılıklar gösterebilecek olsada genel olarak bu şekildedir.

En Riskli Riskli Düşük Riskli Güvenilir Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme işlemlerine geçmeden önce sizlere kredi notu hakkında bilinmesi gereken bazı detayları paylaşmak istiyoruz. Kredi notunuz bankalarla olan ilişkilerinizin analiz edilmesi sonucunda belirlenmektedir. Kredi kartlarınızdan yapmış olduğunuz harcamaları hesap kesim tarihinden sonra geciktirip geciktirmediğiniz bu puanı etkilemektedir. Ayrıca, geçmişte çekmiş olduğunuz kredilerin ödemelerini yapma alışkanlığınız ve geciktirme durumu olup olmadığı oldukça önemli bir şekilde etkilemektedir. Gelir ve giderleriniz, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğunuz toplam kredi ve kredi kartı başvurusu sayısı ve kredi kullanma yoğunluğunuz gibi birçok etken ele alınarak hesaplanmaktadır.

Değerlendirme sonucunda 1 – 1900 puan aralığında bir yere yerleştirilmektesiniz. Belirlenen bu kredi notu en riskliden başlamak üzere çok iyiye doğru bir aralık bildirmektedir. Eğer kredi notunuz 900’ün altında ise birçok banka size kredi vermeye yanaşmayacaktır. Kredi alabilmeniz için 1200 ve üstü bir kredi notuna ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. 1500’ün üzerinde yer alan bir kredi puanına sahipseniz rahat rahat kredi kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz birkaç alternatif yöntem bulunuyor. Bunların başında ve en popüler olan yöntem ise Findeks aracılığıyla kredi notu sorgulama işlemleridir. Alternatif yöntemler ile sorgulama yaptığınız takdirde aracı kurumlar, bankalar vs. hepsi Findeks’e bağlanarak kredi notunuzu sorgulayacaktır. Çünkü Türkiye için bu verileri yayınlama hakkı yalnızca Findeks’e verilmiştir. Findeks kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatmadan önce sizlere alternatif yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Birçok banka ve finansal kuruluş kendi sistemleri üzerinden müşterilerinin kredi notlarını sorgulamalarına izin vermektedir. Yine belirli bir ücret karşılığında yapabileceğiniz bu sorgulama işlemleri sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notu sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle KKB – Kredi Kayıt Bürosu yani Findeks internet sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonrasında hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirebilmek için ana sayfada yer alan “FİNDEKS KREDİ NOTU’NU ŞİMDİ ÖĞREN” başlığı altında T.C. Kimlik Numaranız ve Cep Telefonu numaranızı girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kişisel tavsiyem ise sağ üstte yer alan alandan üyeliğinizi oluşturmak ve daha sonrasında sorgulama işleminizi gerçekleştirmektir.

Eğer üyelik oluşturarak kredi notunuzu sorgulama işlemini gerçekleştirmeye karar verdiyseniz hemen BURAYA tıklayarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada yer alan “Risk Raporumu da istiyorum.” Seçeneğini işaretlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu sayede detaylı bir rapor elinize ulaşacak ve finansal değerlerinizi inceleme fırsatı bulacaksınız. Daha sonrasında “Sözleşme Öncesi Bilgilendirme Formu okudum, onaylıyorum.” Alanında yer alan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Burayı işaretlediğiniz takdirde ödeme alanı aktif olacak ve birçok alternatif yöntem arasından seçiminizi yapmanız istenecektir. 8,50 TL + KDV ücretiyle toplamda 10,03 TL karşılığında kredi notu ve risk raporunuza ulaşabilirsiniz. Tüm alanları doldurduktan sonra aşağıda yer alan “Hizmet Sözleşmesi okudum, onaylıyorum.” Seçeneğine de basarak “NOT AL” butonuna basabilirsiniz. İşte tüm işlemler bu kadar basit.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama – Tıklayarak Büyütebilirsiniz

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme için yapılabilecek en basit hızlı yöntem düzenli olarak kredi kartı kullanımı ve ödemelerini aksatmamak olacaktır. Bunun için kredi kartı sayfamıza göz atabilir ve bankaların kredi kartlarıyla ilgili fırsat ve kampanyalarından haberdar olabilirsiniz. En uygun kredi kartını seçerek anında başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek isteyenler için daha detaylı ve anlaşılabilir bir başlık oluşturarak sitemizde paylaştık. Bu yazıya ulaşarak kredi notumu nasıl yükseltebilirim gibi sorularınıza bir yanıt bulabilirsiniz.

Etiketler:

Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor ? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
  1. Kadir dedi ki:

    Anladığım kadarıyla kredi notu, bankacılık işlemleriyle orantılı bir şekilde artıyor ya da düşüyor. Şu ana kadar kredi kartı ödememi bir kere bile aksatmadım. Findeks’ten kredi notuma baktım, 1655 çıktı. Bu rakam iyi midir?

    1. Kredieko dedi ki:

      Merhaba Kadir, 1655 oldukça iyi bir değer. Kredi notunuz güzel bir seviyede sorun yaşatmayacaktır size. Belirttiğiniz gibi yapacağınız tüm finansal işlemler kredi notunuzu etkileyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git