Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 739 kez okundu.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Eminim ki birçoğunuz bu sorunun cevabını merak ediyor ve araştırma yaparak bu yazımıza ulaşıyor. Çoğunlukla ödemeyi gerçekleştiremediğimizde en azından asgari tutarı ödeyerek içinde bulunduğumuz ayı atlatarak ertesi ay borç ödememizi tamamlayamaya çalışırız. Peki, kredi kartı asgari tutar ödenmezse ne olur? Kredi kartı borcunuzun asgari tutar ödemesini gerçekleştirdiğiniz takdirde fazla problem yaşanmadığını biliyoruz fakat bu asgari tutarda ödenmezse ne gibi işlemler uygulanıyor hiç merak etmiş miydiniz?

Yazımıza öncelikle kredi kartı kullanmaya yeni başlamış tüketiciler için kısaca asgari tutarın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Asgari tutar; bankalar tarafından kredi kartınızın dönem borcu üzerinden belirli bir oran neticesinde belirledikleri borcunuzdan ödemeniz gereken minimum tutardır. Asgari tutarı ödemediğiniz takdirde borç ödemeniz gecikmeye düşecek ve bankanın tahsilat biriminde görevli kişilerce aranmaya başlayacaksınız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ya da en azından kredi kartı borcu asgari tutarı ödenmezse gecikme adı verilen bölgeye düşersiniz. Gecikme dönemi içerisinde yer alan tüketicilere öncelikle kredi kartı ödemesini geciktirmesinden dolayı gecikme faizi ve alışveriş faizi isimleriyle anılan faizler uygulanmaya başlanır. Bu faiz oranları bankalara göre farklılıklar gösterebilmektedir fakat gözünüzü korkutmaması ve ufakta olsa içinizi rahatlatması açısından bu faiz oranlarının çok yüksek olmadığını belirtmek isterim.

En azından asgari tutarı ödediğiniz takdirde kartınız gecikmeye girmeyecek ve kartınıza yalnızca alışveriş faizi yansıyacaktır.

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

“Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir?” konusunda sıkça sorular geliyor. Kredi kartınızın ödemesini geciktirdiğiniz takdirde faiz aylık olarak değil günlük olarak işleme alınacaktır. Yani hesap kesiminin gerçekleşmesi ve banka tarafından son ödeme tarihi belirlenmesi ardından bu son ödeme tarihini geciktirdiğiniz takdirde hesabınıza faiz işlemeye başlayacaktır. Ödemenizi 1 hafta geciktirdiğiniz takdirde 1 aylık değil yalnızca 1 haftalık faiz işleyecek olup bu sayede çok daha düşük bir faiz ödemesi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Ödemesi geciktirilen bir kredi kartı için geciken her gün başına akdi ve gecikme faizi ismi verilen faizler uygulanacaktır. Bu oranlar ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenmekte olup 3 ayda bir kere açıklanmaktadır. Sizler için bu yazıyı yayımladığımız tarih için geçerli olan basın bildirisi neticesinde (30 Haziran 2018’de yayınlanmış ve 1 Temmuz 2018 itibariyle yani 2018’in 3. Çeyreği için geçerli olan oranlar) kredi kartınızın akdi ve gecikme faiz oranları şu şekildedir;

Uygulanabilecek aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,02 olarak belirlenmiştir ve yabancı para birimleri için ise yüzde 1,62 belirlenmiştir.
Uygulanabilecek aylık azami gecikme faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,52 olarak belirlenmiştir ve yabancı para birimleri için ise yüzde 2,12 olarak belirlenmiştir.

Eğer yalnızca bilgi edinmek amacıyla yazıyı okumuş ve henüz bir kredi kartı sahibi değilseniz, İş Bankası kredi kartı başvurusu ve Şekerbank kredi kartı başvurusu sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git