2. El Taşıt Kredisi

2. El Taşıt Kredisi
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.383 kez okundu.

Tüketicilerin farklı ihtiyaçları doğrultusunda bankalar tarafından alternatif kredi seçenekleri sunulmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise oldukça popüler olan 2. El taşıt kredisi imkânı. Her kredi türünde olduğu üzere bu kredinin de kendince bazı farklı şartları ve gerekli belgeleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere taşıt kredisi ve gerekli belge, şartlar hakkında tüm detayları paylaşacağız.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

 1. el taşıt kredisi imkânı yeni bir araç sahibi olmak isteyen ve belirli şartları sağlayan tüm bireyler için sunulmaktadır. Taşıt kredisi başvuruları sırasında bankalar tarafından kendilerini güvence altına almak amacıyla birçok kontrol gerçekleştirilmektedir. Elbette bunların en başında standart kredi notu sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Fakat konu taşıt kredisi olduğunda yalnızca kredi notunuza bakarak bankaların hareket etmesi mümkün değil. Geçmişte başvuru gerçekleştiren kişinin herhangi bir kara listeye düşmesi ya da olumsuzluk gösteren bir durumu olup olmadığı da incelenmektedir. Bu işlemler dışında ise taşıt kredisinin göze çarpan farklı bir özelliği ya da şartı bulunmamaktadır.
 2. el taşıt kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı ise şu şekilde verebiliriz; öncelikle yazımızın devamında sizlerle paylaşmış olduğumuz şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ederek işlemlere başlayabilirsiniz. Gerekli belgeleri tamamlamanız ardından başvuru gerçekleştirmek istediğiniz banka şubesini ziyaret ederek belgelerle birlikte kredi başvurunuzu bizzat şubede yer alan çalışanlar aracılığıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Taşıt kredisi konusunda popüler bankalardan birisi ise ziraat bankası taşıt kredisi fırsatıdır. Yeni bir araç almak isteyen kişilerin en fazla başvuru gerçekleştirdiği bankalardan birisi Ziraat Bankası’dır.

2. El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

Taşıt kredisi almak istediğinizde karşınıza çıkacak ve diğer kredilerden ayrılmasını sağlayan en önemli noktalardan birisi ise kredi başvurunuz sonucunda almak istediğiniz aracın belli bir bölümünü kredi olarak ödeyebiliyor oluşunuz. Bu oran ise alacağınız aracın tipi ve sıfır ya da ikinci el oluşuna göre farklılık göstermektedir. İkinci el araç kredisi yüzde kaç veriliyor merak ediyorsanız hemen cevap vermeden önce bir detayı belirtmek istiyoruz;

Sıfır araçlarda taşıt kredisi yüzde kaç oluyor diye merak edenlerin sorusuna yanıt vererek başlamak istiyoruz. Çünkü 2. El araçlarda bu oranlar doğrultusunda ilerlemektedir. Alacağınızın aracın fatura değerinin 100.000 TL’ye kadar olan tutarının %70’i, 100.000 TL’yi aşan kısım olması halinde ise kalan tutarın %50’si banka tarafından kredi olarak sunulmaktadır. 2. El araçlarda ise durum şu şekilde oluyor; yine aynı oranlar üzerinden hesaplanırken bu sefer bankalar fatura değerine değil kasko değerine bakarak hareket ediyor. Yani 2. El araç kredisi yüzde kaç veriliyor sorusunun cevabı aracınızın kasko bedeline bakılarak standart taşıt kredisi oranları üzerinden bankalar işlem yapmaktadır.

Yeni bir taşıt kredisi başvurusu gerçekleştirmeyi planlıyorsanız ve hangi bankaya başvuru yapsam diye düşünüyorsanız Vakıfbank taşıt kredisi imkanından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Birçok tüketici başvuru sırasında Vakıfbank’ı tercih etmektedir. Farklı bir banka tavsiyesi daha isterseniz ing taşıt kredisi imkanından da yararlanan tüketici sayısı da oldukça fazladır.

Taşıt Kredisi Şartları

 1. El bir arabaya sahip olmak istiyor ve taşıt kredisi şartları hakkında herhangi bir bilginiz bulunmuyor olabilir. Yeni bir araç sahibi olmak ve sıfır araba alacak bütçesi bulunmayan tüketiciler için bankalar tarafından sunulan ikinci el araç kredisi sayesinde ihtiyacınız olan arabaya kısa sürede kavuşabilirsiniz. Yalnızca aşağıda sizlerle paylaşacağımız şartları sağlıyor olmanız yeterli.
 • Taşıt kredisinden yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Belgelendirilebilir bir gelire sahip olmalısınız.
 • Kredi için belirlenecek taksit miktarının hanenizin toplam aylık gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde olması gerekmektedir.
 • Gerçek kişiler için Ferdi kaza sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Tüm bu temel şartların yanı sıra bazı belgelere de ihtiyacınız var. Taşıt kredisi gerekli belgeler için ise şu listemize bir göz atabilirsiniz;

 • Nüfus cüzdanınız, sürücü belgeniz ya da pasaportunuzun aslı ve kopyasını başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısınız.
 • Banka tarafından gerekli görüldüğü durumlarda adres teyidi için gerekli belge.
 • Gelir durumunuzun belirtildiği belge.
 • Fatura ya da Noter tarafından verilmiş satış sözleşmesi.

Taşıt kredisi sunan bankalardan birisi de Halkbank’tır. Halkbank taşıt kredisi sayesinde birçok tüketici hayalinde yer alan araca sahip olmuştur.

Etiketler:

2. El Taşıt Kredisi Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Mehmet nefis dedi ki:

  İhtiyaç ıcın araba amcam

  1. Kredieko dedi ki:

   Merhaba, amcanız araba ihtiyacı için bankalara başvurarak 2. El taşıt imkanından yararlanabilir.

 2. Eren Can Bursalı dedi ki:

  cidden çok yardımcı oldunuz bana bu aralar araba bakıyordum fakat bütçeyi biraz zorlayacağım için taşıt kredisine başvurmayı düşünüyordum neyin ne olduğunu sayenizde öğrendim teşekkür ederim 🙂

  1. Kredieko dedi ki:

   Rica ederiz, hayallerinizdeki aracı en uygun kredi fırsatlarıyla almanızı temenni ederiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git