Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.490 kez okundu.

Bilhassa öğrenci kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu ve aile bireyleri tarafından onlar adına çıkarılan ek kart hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizlerle paylaşacak ve bu kartın özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Ek kart başvurusu nasıl yapılır, ek kart nedir gibi temel soruların tümüne yanıt bulabilirsiniz.

Yazı İçeriğinde Neler Var?

Ek Kart Nedir?

Ek Kart, bağlı bulunduğu kredi kartına ait tüm ayrıcalıklara sahip olarak bu avantajlardan yararlanabilen bir kredi kartı çeşididir. Bir ek kart çıkarabilmek için yaşınızın en az 18 olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 16-18 yaş aralığında yer alan bazı bireyler ise aile izni dahilinde ek kart sahibi olabilmektedir. Ek kart genellikle asıl kredi kartı sahibi kişi tarafından aile üyelerinin kullanımı için çıkartılmaktadır.

Ek kart kullanımı sayesinde şahsi ya da aile bireylerin nakit problemlerine bir çözüm üretebilir, ödemelerinizde kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Ek kartınızın sizlere sağlayacağı avantajlar bankalara göre farklılıklar gösteriyor olsa da tüm bankaların ortak avantajı ise yapmış olduğunuz alışverişlerden biriktireceğiniz ekstra puanlar olacaktır.

Bir Ek Kart sahibinin dikkat etmesi gereken en önemli konu ise ek kartlarının ödeme günleridir. Çünkü oluşturmuş olduğunuz bu ek kartlar için belirlenen ödeme günleri ve borcu asıl kartınızdan bağımsız olarak hesaplanmakta ve hesap kesim tarihi farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise ek kartınıza ait farklı bir CVV ve son kullanma tarihinin yer alıyor oluşudur.

Ek Kart Başvuru Nasıl Yapılır?

Günümüzün vazgeçilmezlerinden birisi haline gelen internet sayesinde ek kart başvurusu gerçekleştirmek düşünülenden çok daha basit bir  hale gelmiştir. Asıl kart sahibinin internet bankacılığı kullanıma açık olduğu takdirde dakikalar içerisinde başvuru işlemini tamamlayabilmektedir. İnternet bankacılığı kullanarak kişiler ekstra bilgiler doldurmaya gerek kalmaksızın anında ek kart başvurularını gerçekleştirerek ek kart çıkartabilmektedir. Birçok banka çıkarabileceğiniz ek kart sayısına belirli bir limit koymaktadır.

Tercih edebileceğiniz bir diğer başvuru yöntemi ise telefon bankacılığını kullanmak olacaktır. Asıl kredi kartının sahibi çalışmış olduğu bankaya ait müşteri hizmetlerini arayarak birkaç dakikalık görüşme sonrasında başvuru işlemini rahatlıkla tamamlayabilmektedir.

Bunların yanı sıra elbette tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise şubelerdir. Geçmişten günümüze birçok kullanıcının vazgeçilmezi olan banka şubeleri aracılığıyla asıl kart sahibi başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Ek kart başvuru durumu sorgulama için ise bankanıza ait internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı hizmetlerini kullanarak bilgi alabilirsiniz. Başvuru sonucunuz size SMS ya da telefon araması ile çoğu zaman 1-4 hafta aralığında iletilecektir.

Ek Kart Limit Belirleme

Başvuru gerçekleştirilen ek kart için kullanıcılar asıl kredi kartlarının limitlerinden bir bölümünü kısarak ek kartı için belirleyebilir. 9.000 TL limiti bulunan asıl kredi kartınızın %20 limitini alarak ek kartınız için tanımlamanız halinde kart limiti 1.800 TL olarak tanımlanacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcılar isterlerse ek kartlarının limitinin bağımsız olmasını talep edebilmektedir. Bu seçeneğin tercih edilmesi halinde bankalar genellikle 500-750 TL aralığında bir limit belirleyecektir.

Ek Kart Ödemesi Nasıl  Yapılır?

Tüketicilerin ek kartlarının hesap kesim tarihlerini asıl kredi kartları ile aynı güne ayarlama hakkına sahiptir. Bu işlemi gerçekleştirerek ödemelerinizi ortak bir tarihte asıl kredi kartınızla birlikte gerçekleştirebilir ve ay içerisinde 2 farklı ödemeyi takip etmenize gerek kalmayabilir.

Ek kartınızın asıl kartınızdan bağımsız bir CVV ve kart numarası bulunuyor ise bu kartın ödemesi bağımsız olarak değerlendirilecektir.

Son olarak sizlere küçük bir tavsiye sunarak yazımızı sonlandırmak istiyoruz. Günümüzde birçok tüketici çocukları için ek kart başvurusu gerçekleştiriyor ve onların eline bir kredi kartı teslim etmeyi seçiyor. Bunun yerine ek kartınız için belirleyeceğiniz limiti bir banka kartı çıkartarak düzenli olarak o karta yatırmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızın harcamalarını kontrol altına alabilir ve sizin göndermiş olduğunuz tutar kadar harcama yapmalarını sağlayabilirsiniz. Yine de merak edenler için “18 yaşından küçükler kredi kartı alabilir mi?” sorusunun cevabını sizler için daha öncesinde cevaplamıştık.

Etiketler:

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Murat dedi ki:

  Babamda kart aidatı ödememek için bana ek kart çıkarttırmıştı, Garanti bankası kart aidatını silmedi ve bunun yerine ek kart çıkarttırın silelim dedi, bizde ek kart talep ettik. Sanırım 2 yıldır çekmecemde duruyor hiç kullanma gereği duymadım. Böyle kullanmadığım bir diğer kart ta Finansbank’a ait, 2 tane güzel kız parkta durdurup kartın pazarlamasını yaptı, üstelik öyle böyle değil. En son bir cafeye oturup güzelce muhabbet edip çay kahve içtik o arada en yakın banka şubesinden kart geldi. Hizmetin böylesi 😀 O kartta geçen kış tan beri çekmecede duruyor.

  1. Kredieko dedi ki:

   Benzer durumlar Üniversite çevresinde Yapı Kredi tarafından gençlere “Play Kart” adı altında sunulan kredi kartlarında oldukça fazla yaşanıyor. Genç banka çalışanlarını ilgili bölgelere yönlendirerek Üniversite öğreniminin ilk yılı olan gençleri hedef haline getiriyorlar. Bunun yerine velileri çocukları için ek kart başvurusu gerçekleştirerek harcamalarını takip edebilir, çünkü günümüzde birçok Üniversite öğrencisinin kredi kartı borcu bulunuyor.

 2. Merve B. dedi ki:

  Lise ve Üniversite öğrencileri tarafından çoğunlukla kullanılan bir kart türü. Üniversite’ye geçerken babam ek kart çıkartarak vermişti bana ve sakın kendine kredi kartı çıkartma buradan ben sana limit tanımlayacağım kredi kartı gibi demişti 🙂 Güzel bir teknoloji.

 3. Ali dedi ki:

  Ek kart başvuruları belirttiğiniz üzere internet bankacılığı üzerinden yapılabiliyor. Fakat asıl kartın limiti dahilinde olması ve ayrıca ek kart sahibinin kendine özel internet bankacılığı kullanamaması büyük bir sorun. Umarım buna bir çare bulurlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git