Banka Borcundan Dolayı İşyerine Haciz Gelir Mi?

Banka Borcundan Dolayı İşyerine Haciz Gelir Mi?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 5.535 kez okundu.

Bugün birçok tüketici tarafından merak edilen ve bizlere sık sık iletilen bir soruya açıklık getireceğiz. Banka borcundan dolayı işyerine haciz gelir mi? Evet, birçok tüketici bankalara olan borçları sebebiyle iş yerlerine herhangi bir haciz uygulaması yapılıp yapılmayacağı konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Sıkça karşılaşılan benzer sorulardan birkaç tanesi ise şunlar; “işyerine haciz gelir mi?” ya da “iş yerine haciz kalktı mı?”.

Peki, Banka Borcundan Dolayı İşyerine Haciz Gelir Mi?

Bu başlık altında sizleri bilgilendireceğimiz konu başlığı; banka borcundan dolayı işyerine haciz yapılır mı? Bankalara olan borçların ödenmemesi ve işlerin bir anda tersine dönerek kötüleşmeye başladığı ya da gerçekleştirilmiş yanlış yatırımlar sonucunda istenilen verim alınamadığı durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. İşlerin kötüye gitmesi sonucunda borçların ödenememesi sonucunda bankaların iş yerlerine haciz yapıp yapmayacağı işyeri sahibi ya da sahipleri arasında tartışma konusu olabiliyor. Öncelikle sizlere şu bilgiyi vererek detaylara geçeceğiz. Bankalar borçların ödenmemesi halinde işyerine haciz işlemi uygulayabiliyor. Bu bilgiyle birlikte aklınıza takılan bir soruyu cevaplamış olduk; banka iş yerine hacize gelir mi?

Fakat, biraz önce içinizi karartan bir cevap verdiğimizi biliyoruz. Haciz işlemi uygulanması için dikkat edilmesi gereken birçok prosedür ve detay bulunmaktadır. Bu işlemler sırasında mutlak suretle bir avukat ile iletişime geçerek sizin yanınızda olması ve yardımcı olmasını talep etmelisiniz. Eğer bir avukata danışmanız ve size yardımcı olması pek olası bir durum değilse gerekli araştırmaları bizzat yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte ihtiyacınız olacak tüm hakları bilmeli ve haklarınızı savunmalısınız.

Borçlarını ödemeyen bir işletme için bankaların başvuracağı ilk işlem iş yeri hacizi ya da dükkân hacizi olarak adlandırılan tahsilat yöntemi değildir. Durum banka avukatına iletildiği takdirde borcunuzu ödeyebilmeniz adına size bazı seçenekler sunulacaktır. Avukat tarafından sizlere sunulacak bu seçeneklerden en uygun olanı tercih etmek ve borcunuzu kapatmaya çalışmak en mantıklı karar olacaktır. Bu durum hem sizin hem de banka için daha iyi bir seçenek olacaktır. Bankaların bunu tercih etmesinin sebebi ise işyeri haciz etmenin kuralları oldukça katı ve detaylı olmasıdır. 

Bu nedenle haciz işlemleri son çare olarak yaklaşılan ve kesinlikle yanaşmamanız gereken bir konudur. Haciz işlemi dahilinde iş düzeniniz alt üst olacağı gibi, borcunuzu geri ödeme şansınız neredeyse ortadan kalkacak veya ödeyemeyecek noktalara gerilemenize sebep olacaktır. Banka avukatı tarafından sunulan anlaşmaları dikkate almalı ve anlaşma sırasında imza atarken dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda bankalar anlaşmalar içerisine hapis cezası da ekleyerek sizleri hapse gönderebilmektedir. Anlaşmada bu maddeye yer verilmediğinden emin olmalısınız.

Her şeye rağmen bankanın dükkanınıza haciz yapma kararında ısrarcı olması halinde haklarınız konusunda yeterince bilgi edinebilmek için araştırma yapmalısınız. Haciz işlemi sırasında kafalarına göre her şeyi almaları mümkün değil.

iş yerine haciz nasıl yapılır?

İş Yerine Haciz Nasıl Yapılır?

İşyerine haciz uygulamasının gerçekleştirilebildiğini sizlerle daha öncesinde paylaşmıştık. Bu bilginin ardından aklınıza şöyle bir soru gelmiş olabilir; iş yerine haciz nasıl yapılır? Gerçekleştirilen yeni düzenlemeler sonucunda işyerinin faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli görülen eşyalara haciz konulamayacağı bilinmektedir. Bu ne anlama geliyor derseniz şöyle biraz daha detaylarına inelim;

İşyerine haciz 2018 yılı itibariyle bazı şartlar dahilinde gerçekleştirilebiliyor. Yenilenen bu düzenlemeler sebebiyle birçok banka haciz işlemine başvurmak istemiyor ya da son çare olarak tercih etmek zorunda kalıyor. İcra dairesi aracılığıyla gerçekleştirilecek olan icra işlemleri için öncelikle keşif amaçlı işyerinize bir ziyaret gerçekleştirilecektir. Bu sırada haciz işlemi gerçekleştirilecek olan mallarınız listelenerek kayıt altına alınacaktır. Son düzenlemeler dahilinde iş yerinizin faaliyetlerini devam ettirmesine engel olacak herhangi bir haciz işlemi uygulanamamaktadır. Bu ne demek oluyor? İş yerinizin para kazanmaya devam edebilmesi için gerekli olan makine veya diğer aletlerinize yalnızca 1’den fazla olduğu durumlarda haciz yapılabilecek. Çalışmanızı sürdürebilmek için ihtiyacınız olan makine ya da malzemenize haciz yapmaları kanun çerçevesinde mümkün olmamaktadır.

Kısaca değindiğimiz işyerine haciz nasıl yapılır konusu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isteyenler için biraz detaylara girelim; borcunuz dolayısıyla banka ya da banka avukatı ile aranızda iletişim tamamen kopması ve ödemeyi yapmayacağınız ya da yapamayacağınız kesin olarak anlaşılması ardından banka avukatı icra dairesine giderek ödemelerini tahsil edemediklerini ve haciz işlemine başvurmak istediğini belirtecektir. İcra dairesince görevlendirilmiş icra memuru aracılığıyla iş yerini ziyaret eden avukat, icra memurunun iş yerinde keşif yapmasını bekler. Bu işlemler sırasında avukatın mekân içerisinde bulunma ve memurla birlikte keşif ya da gezinme hakkı veyahut yetkisi yoktur. Eğer avukatın memurla birlikte işyerinize girmesini istemiyorsanız bunu belirterek dışarıda kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer içeri girmekte ısrar ediyorsa zabıt tutma hakkınız ya da polis çağırabilirsiniz. İcra memuru keşif sırasında yasa gereğince hacze konu olabileceğini düşündüğü makine ya da diğer aletlerinizi kayıt altına alır. Aynı malzemeden yalnızca 1 tane bulunması halinde haciz gerçekleştirilmez. İşlem tamamlanması ardından memur tarafından tarafınıza bir evrak verilir. Bu evrak içerisinde hacze konu olabilecek eşya yoktur veya haciz işlemi gerçekleştirilecek eşyaların bir listesi yer alacaktır.

Bu bilgilerden anlayacağınız üzere birçok kişinin sormuş olduğu; İşyerine haciz kalktı mı? Sorusunun cevabı “Hayır” olarak karşımıza çıkıyor. Fakat yeni düzenlemeler neticesinde bazı şartlar dahilinde işyerinin işleyişine mümkün mertebede zarar vermeden haciz yapılabilmektedir. 

Aynı şekilde bazı arkadaşlardan da şu şekilde bir soru ile karşılaşıyorduk; İş yerine haciz var mı? Bu sorununda cevabı aslında önceki yanıtımızla aynı. Evet, işyerine de haciz işlemi yapılmaktadır.

İşyerinde Neler Haczedilebilir?

İşyerinde nelerin haczedilebileceği konusuna bir önceki başlık altında detaylıca bahsetmiştik. Yine de kısaca tekrardan bir özet geçmekte fayda var. Peki, bankalar tarafından işyerinde neler haczedilebilir? Banka avukatının icra dairesine başvurusu sonrasında işyerinizi incelemeye gelen memur gerekli raporu tutacak ve haczedilebilecek eşya ya da makinelerin var olup olmadığını kontrol edecektir. İşyerinizin çalışmalarına devam edebilmesi için gerekli olan makine ya da eşyalardan birden fazla olması halinde haciz işlemi uygulanabilecek ve 1 tanesi kesinlikle size bırakılacaktır. Eğer birden fazla bulunmuyorsa herhangi bir icra işlemi gerçekleştirilmeyecek olup banka eli boş bir şekilde geri dönecektir.

Borcumdan Dolayı Eşimin İşyerine Haciz Gelir Mi?

Konu işyerine haciz olduğunda en sık karşılaştığımız sorulardan birisi de kendi borcu sebebiyle eşinin başının ağrıyıp ağrımayacağını merak eden bireyler. Banka borcumdan dolayı eşimin işyerine haciz gelir mi? Eşimin dükkanına kendi borcumdan dolayı haciz yapılır mı? Burada dikkat edilmesi gereken işlem kredi çektiğiniz sırada eşinizin size kefil olup olmadığıdır. Eşiniz size kefil olarak gösterilmediyse bankanın eşinize ait işyerine herhangi bir haciz işlemi talebinde bulunması mümkün değildir. Kısacası bu sorunun cevabı neredeyse her zaman “Hayır” olarak karşımıza çıkacaktır. İstisnai birkaç durum hariç. Peki, nedir bu istisnai durumlar? 

Bazı durumlarda banka tarafından eşinize ait işyerine haciz işlemi yapılmaya çalışılmakta veya talep edilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız takdirde çekinmeden yasal haklarınızı kullanmalı ve itiraz etmelisiniz. Fakat, yasal olarak kanıtlanabilir mal kaçırma işlemleri bulunuyor ise işler biraz sarpa sarabilir. Böyle bir durumun var olması halinde haciz işlemi uygulayacak taraf bu mal kaçırma işlemlerini kanıtlamayı başarabilirse haciz işlemini gerçekleştirme hakkına sahip olacaktır.

Etiketler:

Banka Borcundan Dolayı İşyerine Haciz Gelir Mi? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Hasan atış dedi ki:

    İyi günler ben kahvehane isletiyorum bankada protestolu senedin ver haciz gelir mi gelirse ne gibi mallara haciz koyar masa sandalye cay kazanı vs gibi yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

    1. Kredieko dedi ki:

      Merhaba Hasan, bu konuda bir uzmanla görüşmen senin yararına olacaktır. İşletmelere göre haciz işlemlerinde farklılık oluşabilmektedir. Detaylı bilgi paylaşabileceğin bir avukat ile görüşmen daha iyi olacaktır. Ya da muhasebe işlemlerini yürüten kişiden de ufak çaplı bilgilendirme alma şansın var.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git