18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.961 kez okundu.

Eğitimlerini tamamlamak üzere şehir dışında lise ya da üniversite okuyan öğrencilerin en büyük problemlerinden birisi ise ekonomik açıdan yaşanabilecek dönemsel zorluklar. Bu dönemlerde gençler kredi kartı başvurusu yapmayı düşünerek kısa süreli ekstra ihtiyaçlarını karşılamak istemektedirler. Bu durumda bankalara başvuruya gidildiğinde karşılaşılan en büyük soru ise 18 yaşından küçükler kredi kartı alabilir mi? Bu konuyu merak eden genç arkadaşlarımız için tüm detaylarıyla birlikte inceleme yapacak ve gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.

Öncelikle konunun detaylarına inmeden önce sizlere şu detayı paylaşmak istiyorum. 18 yaşından küçüklere kanunen kredi kartı verilemez. Bu nedenle sağda solda birçok internet sitesinde ya da reklamlarda karşılaşabileceğiniz 18 yaşından küçüklere kredi kartı veren bankalar gibi aldatmacalara kanmayınız. Kanun çerçevesinde hiçbir banka size 18 yaşınızı doldurup 19’dan gün almaya başlamadığınız sürece kredi kartı veremez. Eğer yaşınız 18’den küçükse ve kredi kartı almak istiyorsanız bunu başarabilmeniz için tekbir şansınız var oda mevcutta kredi kartı bulunan bir aile üyesinin sizin adınıza ek kart çıkartması. 18 yaşından küçük kardeşlerimiz maaş kartı ya da hesap kartı olarak adlandırılan ve kredi yani eksi bakiye kullanamayacakları kartları edinebilirler.

Peki, 18 Yaşından Küçükler Nasıl Kredi Kartı Kullanabilir?

Evet, gelelim birçoğunuzun merak ettiği bu konuya. 18 yaşından küçükler nasıl kredi kartı kullanabilir? Bu sorunun cevabını aslına bakarsanız biraz önce kısaca bahsetmiştim. Bir aile üyesinin sizin adınıza ek kart olarak adlandırılan ve aile üyesinin kendisine ait kredi kartına bağlı olarak çalışan limitinden düşülerek o limitin ek karta aktarıldığı bir kart sistemidir.

Öyleyse, Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek Kart Başvurusu gerçekleştirmek için asıl kredi kartının sahibi olan kişi müşterisi olduğu bankaya ait şubeler, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı sistemlerinden herhangi birisi aracılığıyla ek kart başvurusunu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Başvuruda bulunacağı ek kartı isterse 18 yaşından küçük bir kişi için çıkartabilir. Fakat burada şunu bilmekte fayda var; bankalar ek kart başvurularında kullanıcı olarak gösterilen kişinin yaşı 18’den küçük olması durumunda çoğu zaman 16-18 yaş aralığına ek kart vermektedir.

Ek Kart sistemi sayesinde bankalardan 18 yaş altı kredi kartı alma mümkün olmaktadır. Elbette standart bir kredi kartı gibi kullanıcı özgür ve tam anlamıyla kendisine bağlı bir karta sahip olamıyor olmasına rağmen ihtiyacı olan kredi kartına sahip olabilir ve rahatlıkla kullanabilmektedir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabı hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan ilgili yazıyı ziyaret edebilir ve tüm detaylarıyla ek kart hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiketler:

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Meryem G. dedi ki:

  18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmesini onaylamıyorum. Şahsen henüz kendi parasını kazanmaya başlamamış bireylerin kredi kartı kullanmaları ilerleyen süreçte çok büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

  1. Kredieko dedi ki:

   Kesinlikle çok doğru bir detaya dikkat çekmişsiniz Meryem hanım. 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmesi ve kullandırılmasını bizde kesinlikle önermiyoruz fakat bazı durumlarda gerçekten bir ihtiyaç haline gelebiliyor.

 2. caner dedi ki:

  Zamanında okuldaki öğrencilere bile talep olmadığı halde kredi kartı oluşturup gönderiyorlardı. Bankalar kredi kartı pazarlaması konusunda çok değişik yollar denediler. Birçok kişi kredi kartı mağduru olunca devlet yeni kanunlar çıkarmak zorunda kaldı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git