18 Yaşından Küçükler Kredi Alabilir Mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Alabilir Mi?
9 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 1.135 kez okundu.

Bankadan kredi alabilmek için yaşım en az kaç olmalı gibi sorulara yanıt mı arıyorsunuz? Henüz 18 yaşını doldurmamış ve reşit olmamış bireyler kredi fırsatlarından yararlanması mümkün mü? Gerekli diğer şartları doldurduğunuz takdirde kredi alma şansınız bulunuyor mu? Öncelikle sizleri gereksiz yere heyecanlandırmamak ve 18 yaşından küçük kredi alabilir mi sorusuna net bir cevap verebilmek adına hızlıca bir yanıt vermek istiyoruz. Maalesef henüz 18 yaşını doldurmamış bireylere hiçbir bankanın kredi vermesi mümkün değil. Yasalar gereğince henüz reşit sayılmıyor olmanız sebebiyle kredi başvurusu yapma şansınız bulunmuyor.

18 Yaşından Küçük Kredi Alabilir Mi?

Bankalar tüketicilere kredi fırsatlarından yararlanma fırsatı sunarken ve bu başvuruları değerlendirirken birçok kriteri dikkate alarak onay ya da reddetme haklarını kullanıyor. Bir banka tüketiciye vermiş olduğu krediyi geri tahsil edemeyeceğini düşündüğü takdirde başvuruları hiç düşünmeksizin anında reddediyor. Fakat, 18 yaşından küçüğüm kredi çekebilir miyim tarzında bir sorunun cevabını düşünüyorsanız almış olduğunuz krediyi geri ödeyebilecek durumunuz olsa dahi maalesef kredi çekmeniz mümkün değil.

18 yaşını doldurmamış bireyler devlet ve özel kurumlar tarafından henüz reşit sayılmıyor olmasından dolayı kredi fırsatlarından yararlanamıyor. 18 yaşını doldurmadığınız sürece tüm resmi kurumlarda kendi kararlarınızı verebilecek yaşa erişmediğiniz varsayılarak bu tarz işlemleri gerçekleştirmenize izin verilmiyor. Bu yüzden 18 yaş altı kredi veren bankalar araştırması yapmanız da bir sonuca varmayacaktır, hiçbir banka bu kişilere kredi vermez, veremez. Hal böyle olunca 18 yaşından küçük biri kredi çekme fırsatlarından yararlanamaz. Kredi başvurularında yaşınızın en az 18 olması gerekmektedir. Fakat bazı istisnai durumlarda 18 yaş altı kredi kartı alma şansınız olabilir. Bu konuda daha önce sizler için hazırladığımız yazıya bir göz atabilirsiniz.

Peki, 18 Yaşında Kredi Çekilebilir Mi?

Bir banka tüketicisinin kredi fırsatlarından yararlanmak istemesi halinde tüketicisini geri çevirmek istemese dahi öncelikle her zaman kendi menfaatini düşünmek zorundadır. 18 yaşına yeni girmiş ve geçmişte herhangi bir finans geçmişinizin bulunmuyor olması halinde muhtemelen kredi başvurularınız reddedilecektir. Belirli bir kredi skorunuzun bulunmaması bankaların sizin hakkınızda bir görüş belirterek krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğiniz gerçeğiyle karşı karşıya bırakacaktır. Bu gibi bir durumun yaşanmaması adına öncelikle 18 yaş altı kredi kartı veren bankalar araştırılabilir ya da kredi çekmeyi düşündüğünüz bankaya ilk olarak kredi kartı başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer öğreniminiz devam ediyor ve aktif bir öğrenciyseniz hemen hemen her bankanın sunmuş olduğu öğrenci kredi kartları arasından sizin için en uygun olanları tercih edebilirsiniz. Eğer üniversiteye geçişiniz sırasında eğitiminizle ilgili masraflarınızı karşılamak için belirli bir nakde ihtiyacınız varsa bunun için birçok banka eğitim ihtiyaç kredisi adı altında kredi fırsatları sunmaktadır bunlardan yararlanabilirsiniz. Eğer 18 yaşında ne kadar kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız bu tutarın belirli bir geliriniz bulunmaması halinde oldukça düşük olacağını belirtmek isteriz.

18 Yaş Kredi Veren Bankalar

Yazımızın ilk bölümlerinde sizlere 18 yaşından küçükler kredi alabilir mi sorusuna yanıt vermiştik. Yasal düzenlemeler gereğince 18 yaşını doldurmamış bireylerin kredi alamayacağını detaylarıyla anlattık. Daha sonrasında 18 yaşına giren bir bireyin kredi çekebileceğini fakat bunun oldukça zor olacağının altını çizdik. Peki, 18 yaş kredi veren bankalar hangileri?

  • Türkiye İş Bankası
  • Vakıfbank
  • C. Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • TEB
  • Denizbank
  • Yapı Kredi

Hemen hemen ülkemizde faaliyet gösteren her banka uygun şartları sağladığınız takdirde size yaşınız 18’i doldurmuş ise kredi verecektir. 18 yaşından küçüklere kredi verilirmi başlıklı yazımızı incelediğiniz için teşekkürler. Aklınıza takılan ve diğer tüketicilerle paylaşmak istediğiniz ekstra bilgiler yer alıyorsa lütfen yorum alanını kullanarak bizlere ulaştırmaktan çekinmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git